Покажи RSS Feed

DoC

Едни различни MPC-HC настройки :)

Гласувай за статията
Малко ми е трудно да повярвам, че това е първата ми блог-статия тук и е на тази тематика, но какво пък :) Наскоро се реших да си сменя стандартните декодери и т.н. за HD-филми (тъй като съм голям фен на качествената картина, пък макар и кьорав :lol:) и замених използваните от мен ffdshow и haali с lav и madvr. Честно казано, останах очарован от резултата и дори малко съжалявам, че не сe престраших да го направя по-рано. Особено предвид факта, че madVR е на 3+ години :) И така...

1. За какво е тази статия
Тази статия ще ви позволи да си настроите HTPCто или домашния компютър за оптимално гледане на HD-видео. Имайте предвид следното: в тази статия приемам, че не сте инсталирали (или, ако вече сте инсталирали, сте премахнали!) никакви кодеци, филтри, сплитъри, плейъри и т.н. Т.е., че започвате на чисто :)
Разбира се, покрай HD ще можете да гледате и 'нормални', SD филми (с по-ниска резолюция). Трябва също така да отбележа, че рендъра, който предлагам тук, е една идея по-тежък от всички останали, което може да окаже влияние, ако видеокартата ви не поддържа хардуерно ускорение (за това малко по-късно). В противен случай няма никакви проблеми :) Тук предполагам е и моментът да благодаря на пичовете от avsforum, doom9 и HDBits за помощта и работата им по проектите :)

2. Какво е нужно
Всичкия софтуер, който е нужен, е безплатен, така че няма за какво да се притеснявате. Хардуер няма да описвам, т.к. това не е целта на тази статия :) Също така, за всичкия софтуер използваме само и единствено x86 (32-битови) версии, защото madVR няма х64. Това не оказва влияние в-у нищо, така че дори и потребителите с х64 OS няма да имат проблеми.
MPC-HC x86 - линк за сваляне и информация за плейъра. Мой любим, за него е и цялата статия.
madVR - на тази страница ще намерите също линк за сваляне, както и сравнения.
LAV filters - отново линк за сваляне и информация за проекта.

3. Инсталиране на софтуера
MPC-HC си го инсталирате като всяка друга програма :) Ако преди това сте имали друга инсталация, дайте отметка на кутийката за reset на настройките, за всеки случай. За да инсталирате madVT, разархивирайте папката на място, където повече няма да я пипате (примерно Program Files е готино решение), след което стартирайте install.bat файла като администратор.
Отворете MPC-HC и натиснете O, за да стигнете до настройките. След това отивате на Playback -> Output и за DirectShow Video избирате madVR.

Инсталацията на LAV-филтрите също протича като всяка друга програма - само се уверете, че сте инсталирали Audio, Video и Splitter. За да настроите MPC-HC да използва LAV, отидете пак в настройките (натискате О), след това отивате на Internal Filters. Там има 2 кутийки - Source Filters и Transform Filters. Десен клик в кутийката Source Filters и след това Disable all filters. След това отивате в External Filters. Там натискате Add Filter... и добавяте трите LAV филтъра, които инсталирахте - LAV Audio Decoder, LAV Video Decoder и LAV Splitter. След като ги добавите, от External Filters менюто, маркирайте всеки от тях и дайте настройката Prefer вдясно.

4. Аудио и видео настройки
LAV може да преразпредели натоварването от видео-декодирането към видеокартата, ако тя го позволява. За да направите това:
MPC-HC, отивате в настройките, External Filters -> двоен клик на LAV Video Decoder. От там вдясно под Hardware decoder to use горе вдясно избирате, в зависимост от видеокартата ви:
а) за nvidia - nvidia cuvid;
b) за вградените видеокарти на intel - intel quicksync;
c) за ati - DXVA2 (native).

Ако видеокартата ви поддържа хардуерно ускорение, след маркирането на съответната опция, трябва да пише available вдясно на нея. За по-добро качество на някои филми и ако използвате карта на nvidia, дайте отметка на Enable Adaptive HW Deinterlacing с отметка на 50/60p (Video).
По аудио-настройките не трябва да пипате нищо, ако ще използвате аналогов сигнал. За тези, които използват S/PDIF или HDMI (и рисийвър със съответните декодери, разбира се) - отивате пак в настройките на MPC-HC/External Filters и двоен клик на LAV Audio Decoder.
a) за spdif - давате отметки само на AC-3 и DTS;
b) за hdmi - давате отметки на всичко.

5. Фини настройки за субтитрите
Отворете MPC-HC настройките и след това отидете на Subtitles менюто. Maximum texture resolution трябва да съвпада с тази на монитора/телевизора, на който ще гледате филмите. За по-високо качество, махнете отметката на Round up to power of two. Субтитрите се пускат с десен клик на видеото/Filters/LAV Splitter Source. LAV има доста интелигентна система за автоматично пускане на субтитите, с която може да се позанимавате, ако искате. В readme файла на филтрите има подробна информация за настройките. Според мен си е играчка напразно, затова не го и описвам. Ако имате въпроси все пак, питайте :)

6. Проблеми
Не съм имал някакви, но в момента се сещам за лоша производителност с madVR - стартирайте видеото, десен клик на него, Filters->madVR->Edit Settings. От там можете да промените настройките за скалиране под менюто scaling algorithms. Натоварването ще спадне доста, ако за chroma изберете bilinear, а за image изберете dxva2. Ако dxva2 променя цветовете на картината, проблемът най-вероятно е от драйверите на видеокартата ви - почовъркайте ги и изключете настройките, които евентуално биха го причинявали.

Ако се сетите за нещо друго, пишете :) Надявам се статията да е била полезна. Аз лично съм много по-доволен от madVR и LAV, затова реших и да го споделя. Чакам мнения и коментари ^^

Запиши си "Едни различни MPC-HC настройки :)" в Digg Запиши си "Едни различни MPC-HC настройки :)" в del.icio.us Запиши си "Едни различни MPC-HC настройки :)" в StumbleUpon Запиши си "Едни различни MPC-HC настройки :)" в Google

Обновени 30-12-2012 на 21:58 от [ARG:5 UNDEFINED]

Ключови думи: hd video, настройки, филми
Категории
Други

Коментари

1. Аватара на Tool
    Ползвам това
    http://www.youtube.com/watch?v=Eaw4BFwPvr8

Media Center с Media Browser Atlas, кодеците са на Shark007, всичките неща, които виждаш във видето включително и сериалите са ми на 1080p / 720p MKV и няколко директни ремукса на BD. Силно препоръчвам този приом за бразузване и гледане на филми. Комбинирал съм с 40" Bravia, 5.1 Ресивър с DTS и True DD подръжка, Media Center Remote на HP.

В момента темата ми просто е друга
    http://i.imgur.com/5ioss.jpg
    http://i.imgur.com/n5CcX.jpg
  2. Аватара на DoC
    Цитат Написано от Tool
    Ползвам това
    http://www.youtube.com/watch?v=Eaw4BFwPvr8

Media Center с Media Browser Atlas, кодеците са на Shark007, всичките неща, които виждаш във видето включително и сериалите са ми на 1080p / 720p MKV и няколко директни ремукса на BD. Силно препоръчвам този приом за бразузване и гледане на филми. Комбинирал съм с 40" Bravia, 5.1 Ресивър с DTS и True DD подръжка, Media Center Remote на HP.

В момента темата ми просто е друга
    http://i.imgur.com/5ioss.jpg
    http://i.imgur.com/n5CcX.jpg
    Ако си зарибен да пробваш нещо ново с готин интерфейс, съветвам те да разгледаш JRiver:
    http://jriver.com/index.html

Общо взето е madvr, lav и media browser в едно :) Недостатъкът - $50 :/

Trackbacks