Покажи RSS Feed

Mach Rider

Mini Review - "The Conduit" и "Conduit 2" Wii

Гласувай за статията

The Conduit (Wii)

От много време си мечтая да намеря някакъв добър FPS за Wii (отделно от Metroid Prime трилогията), който да ме очарова както откъм геймплей, така и откъм история. За мой късмет, The Conduit оправда очакванията и надеждите ми!

Майкъл Форд, специален агент от службите на САЩ бива въвлечен в преследване на мистериозният терорист Прометей. Мисията му обаче се оказва много по-мащабна, когато се озовава в центъра на извънземно нашествие във Вашингтон и конспирация, водеща началото си от зората на историята на САЩ.

В ролята на Майкъл Форд играчите ще трябва да обходят 9 нива, из които да стрелят, разрешават пъзели и да разплитат мистерии. Обиколката на Вашингтон ще ви отведе от най-популярните му туристически атракции като Линкълн Мемориал, през смрадливи канализации и дори из коридорите на Пентагона. Битката си ще водите с многобройни оръжия - пистолети, картечници, снайпери и естествено, дори такива, които са с извънземен произход.

В геймплейно отношение The Conduit не се стреми да е най-иновативното нещо. Вървите, стреляте и се опитвате да оцелеете. Битките са както динамични и напрегнати, така и на моменти игра на котка и мишка, бавно дебнене по прозорци със снайпери и внимателна преценка на прикритие. Разчупващият елемент е устройството ASE (All-Seeing Eye), което освен инструмент за развитието на сюжета, можете да използвате и за да откривате и превеждате тайни съобщения, оставяни от различни извънземни цивилизации през годините. Чарът на "The Conduit" се крие именно в това - използва различни съществуващи теории и слухове и ги вплита в една интересна и напрегната история. Колко ще разберете от тази история зависи до голяма степен от вас. Между нивата и повреме на същите, играта предоставя кратки диалози между героите, които разкриват най-важните събития. Много повече обаче ще разберете ако се вслушвате в новините по радиото, сменяте станциите на радио-апаратите, които откривате тук-там и си направите труда да откриете колкото може повече от скритите съобщения. На някои хора това може да не им се понрави, но на мен ми допадна доста.

Контролите са може би най-добрата част от играта. Прицелване, стрелба, меле атаки, хвърляне на гранати - всичко работи отлично, удобно и лесно е за ползване и като цяло е много интуитивно. Ако контролите не ви прилягат, можете да нагласите АБСОЛЮТНО ВСИЧКО по свой избор - от скоростта, с която се завъртате, до bondry box-a на контролера и вида на камерата. В това отношение не мисля, че ще има кой да се оплаче от играта.

Графиката на The Conduit очевидно няма да е на това на нивото на някой шуутър за 360 или PS3, но въпреки това е добра. Обстановките, макар и не кой-знае-колко разнообразни, са детайлни, както и извънземните видове и оръжията. Музиката и актьорският състав също са на ниво. Кевин Сорбо е страхотен като гласът на Прометей, а темата на играта слушам и в момента и й се наслаждавам все повече и повече.

В едно отношение все още не съм изпробвал The Conduit и това е мултиплейър режима. Като цяло, не мултиплейър е това, което ме привлича към една игра, а нейната кампания за един играч. Със сигурност ще има защо да се завърна към The Conduit - играта предоставя възможността да се изиграе всяко минато ниво по всяко време и има изключително количество тайни неща за откриване. Колкото повече тайни разкриете, толкова повече екстри ще отключите, като например арт-галерия.

В общи линии "The Conduit" не е най-новаторското заглавие, но спокойно бих я причислил към must-play списъкът на Wii собствениците!

+ Интересна история
+ Невероятни контроли с изключителни възможности за настройване по лично предпочитание
+ Чудесна презентация - графика, музика, актьорски състав
+ Unlockables
+ Възможност за преиграване на отделни нива
+ Multiplayer режим

- За хората, които не смятат да търсят тайни съобщения, историята може да се стори доста претупана
- Някои от мисиите са прекалено дълги

И като съм се разприказвал за "The Conduit" поне да говоря и за продължението, с което току-що приключих:

Conduit 2 (Wii)

Conduit 2 започва точно там, където свършва първата игра. Конспирацията се задълбочава и премеждията, през които трябва да премине Майкъл Форд, стават все по-големи.

Conduit 2 е пример за това как трябва да се прави продължение! Играта взима всичко добро от първата част и добавя достатъчно нови елементи, за да изгради едно впечатляващо изживяване. Ключовата дума тук е "развитие" и такова личи във всяко отношение.

Геймплеят не се е променил особено - стрелба, събиране на улики и разрешаване на загадки. Престрелките се променят в няколко отношения - макар, че повечето оръжия от първата игра присъстват и тук, вече имате възможността да обръщате маси, шкафове и други, за да ги използвате като прикритие. Добавен е и бутон за тичане, който също влиза в употреба доста често по време на битка. Тайните също са се увеличили значително - от дневници и документи, до различни артефакти. Търсенето им е улеснено обаче, чрез новият начин, по който работи ASE устройството - от pixel-hunt-а, който беше издирването им в първата игра, тук търсените предмети започват да светят и да подават сигнал към ASE-то, когато е активирано. Колкото повече откриете, толкова по-ясна ще ви стане историята. Някои от тайните дори ще отключат допълнителни нива, които не са задължителни за цялостната история, но си струва да се видят.
Друга новост са бос-битките. Всяка е уникална, изисква различна стратегия и да си призная, е доста интересна. Радвам се, че този елемент е добавен в играта.
За да не остане по-назад от други съвременни игри, "Conduit 2" има и Achievement система.

Контролите са същите като в първата игра, добавен е само бутон за тичане и е направена лека промяна в механиката на клякането. Всички настройки са все още налице Има и опция за ползване на Wii Motion Plus, но устройството далеч не е задължително. За тези пък, които искат нещо по-традиционно или не са свикнали още на motion контрол, има опция и за ползване на Classic Controller.

По отношение на презентацията играта прави много добри стъпки - новият костюм на Майкъл е по-готин от предишния, има чудни дизайни за извънземните, обикаляте по цял свят, което дава възможност за разнообразни обстановки, но и за малко се връщате във Вашингтон, за да има някое познато място от първата игра. Детайлите, както по героите, така и по самите нива са повече и по-добри от тези в първата част. Музиката също е доста добра и много се радвам, че са върнали основната тема от първата игра, макар и само за едно от нивата. В някои отношения обаче играта се различава доста от първата - филмчетата са повече и вече не са само диалог, някои герои, които виждахме само в сянка в първата част, сега се показват съвсем спокойно. Това, което най-много ме разочарова е смененият актьорски състав. Особено ми липсваше гласът на Кевин Сорбо като Прометей.

Също както с първата игра, мултиплейър режимът все още не съм изпробвал, но не той е причината да проявя интерес към играта.

В заключение - "Conduit 2" е перфектното продължение. Играта претърпява развитие във всяко отношение - героите показват повече от характера си (особено Майкъл Форд), историята се разраства от конспирация, обхващаща САЩ в събитие от световен, дори междупланетен мащаб и геймплеят, макар като цяло същия, претърпява леки промени, изцяло за добро.

Единственото лошо е, че адски се надявам да се появи "Conduit 3", но дори и това да се случи, едва ли ще е на Wii.
Горещо препоръчвам играта.

+ Подобрява първата игра във всяко отношение
+ Чудесни контроли
+ Забавен геймплей
+ Запленяваща история, вплитаща в себе си реални събития, митове и легенди
+ Огромно количество тайни, които да бъдат открити (някои от които с доста хумористични и неочаквани препратки)
+ Чудесни бос-битки
+ Възможност за преиграване на нивата по отделно, както и за отключване на нови нива, които не са част от главната история
+ Multiplayer режим

- За хората, които не смятат да търсят тайни съобщения, историята може да се стори доста претупана
- Някои от мисиите са прекалено дълги

Запиши си "Mini Review - "The Conduit" и "Conduit 2" Wii" в Digg Запиши си "Mini Review - "The Conduit" и "Conduit 2" Wii" в del.icio.us Запиши си "Mini Review - "The Conduit" и "Conduit 2" Wii" в StumbleUpon Запиши си "Mini Review - "The Conduit" и "Conduit 2" Wii" в Google

Ключови думи: conduit, exclusive, mach rider, review, wii
Категории
Игри

Коментари

Trackbacks