The Villainess - филм за отмъщението, за шпионски игри, за измама, за това колко различни маски имаме в гардеробите си, как това ни влияе и малко по малко се оказваме впримчени в една паяжина от лъжи, преструвки и лицемерие, което под повърхността си крие колко сме крехки и уязвими всъщност. Главната героиня е първо наемна убийца, после шпионка и майка, която трябва да се бори за своя и за живота на дъщеричката си в един свят на интрига, на подмолни операции и недоизказани цели и мишени забулени в мъгла.

Като история не ме изненада с почти нищо, но корейците са компенсирали в раздела в бойните сцени, които са абсолютно зверски направени и заснети, на места беше като комбинация между The Raid & Hardcore Henry, по бруталност се доближиха до индонезийския им събрат и си личи прогреса сред корейците. На места се питах как са успели да заснемат някои от дългите бойни части, което прави прословутото преминаване на камерата през колата на Ека от The Raid 2 като детска игра. Имаше задължителната драматична нотка във филма, на места по-бавно темпо, но това беше необходимо да се установи по-пълна картина на главната героиня, която в началото беше грозна като смъртта, но след намесата на пластична операция заприлича на нещо читаво.

Шпионският свят беше като събирателно от филми като Red Sparrow, Salt и Nikita, малко беше разхвърляно като повествование като прибягнаха до прийома на Тарантино от Pulp Fiction, което направи историята леко объркваща в началото, но всичко си дойде на мястото в съчетание с прекрасните бойни сцени, които ме оставиха с доволно количество адреналин, макар че на жената ѝ дойде прекалено кървав :D

Birth of the Dragon - полу-автобиографична история за част от живота на легендарния Брус Лий с консултант неговия противник във филма майстора от Шаолин - Уон Джак Ман. Като цяло нелош филм, но нищо отличително добро, Филип Н се е постарал в имитацията на иконичния Лий и си личи неговото старание в сцените, където трябва да се превъплъти в големия актьор. Човекът който играе неговия противник не знам доколко е вещ в бойните изкуства, но на уж кулминационната сцена с неговия сблъсък с Брус Лий той беше малко тромав и добре, че беше монтажа при повечето удари и премятания, че да не му личи чак толкова много.

Историята за знаменития сблъсък е разказана от името на един от учениците на Брус Лий, който се залюбва в девойка под опеката на местни китайски мафиоти и понася съответно унижение като тръгва да се бута между шамарите. Самият сблъсък между Лий и майстора от Шаолин не е толкова интересен и като заснемане и като умения, но донякъде се компенсира от финалния бой, когато Лий и Уон щурмуват леговището на злите китайци, което в известна степен ми напомни за 4 минутния непрекъснат кадър от Tom Yum Goong, като обстановка, но не и като качество.

Тук некадърника Кори Юен не е успял да осере прекалено много нещата на бойния фронт и по-добре, че като го знам на какво е способен чак ми се драйфа. Имаше изпълнения с жици на доста места, но бяха по-обрани от обичайното, малко по-накъсани бойни движения, поради явно липса на време и/или неспособност на избраните актьори да издържат по-засукана хореография с дълго кадриране.

Не знам доколко всичко използвано във филма е близко до реалните факти по двубоя и развитието след това, но не ми дотегна по някакъв начин, става за гледане, но нищо над средното ниво в жанра, още повече, че американската следа е доста мащабна в продукцията, като показателен е факта, че самия филм е одобрен от главата на фамилията Лий - съпругата на Брус - Линда, но там имаше доста конфликти с фенове на актьора и останалите членове на семейството му, така че не знам кой е имал тежката дума в пресъздаване на тази история.

Слагам тук Accident Man заради качествените бойни сцени и участието на Скот Адкинс в един типичен британски филм, но подплатен с една от по-добрите martial arts choreography извън азиатските филми от жанра. На едно място имаме сбрани Майкъл Джей Уайт, Рей Парк и Рей Стивънсън, като основната звезда е разбира се г-н Скот Адкинс, който тук показва своите запазени удари с крака, като не забравя да добави и някое по-отчетливо движение с хладни оръжия.

На места имаше и моменти на смях, като цяло самия филм не дава заявка на нещо сериозно, въпреки суровия наглед вид, като само смъртта на бившата девойка на нашия главен човек е малко по-мрачната краска в тази иначе симпатична история за отбор наемни убийци, които тръгват след героя на Скот Адкинс след като една от "процедурите" се обърква. Достатъчно откачени образи допълват картината, като откровени откачалки (отровния Пийт) и такива, които приличат на пенсионери, като особено внимание отправям към дамската им колежка, която се показа като един достоен съперник на уменията на Скот Адкинс.

Лично аз се забавлявах с цялата сбирщина британски кретени, начело с нашият главен герой, като най-доброто качество на филма си остават добре направените бойнисцени, които нямаха поетичността на Тигър и Дракон или пък грациозното геройско поведение с т.нар. жици при поредицата Once upon a time in China, но се доближаваха по ефективност с SPL, The Raid, Ong Bak и други изявени образци с по-земна хореография на бойните сцени. препоръчвам го на всички фенове на жанра :)

Along with the Gods: Two Worlds - корейска продукция в която преобладаваха ефектите, но не бяха забравени и елементите на екшън, драма и малко смях, типично като за корейците. Историята проследява изпитанията на душата на загинал пожарникар и неговите пазители, който трябва да го преведат през всички небесни съдийски инстанции, като ако премине през тях успешно ще може да се прероди. За цвят се намесва отмъстителен дух, който застрашава небесната идилия в Отвъдния свят, но над всичко стоят общочовешките принципи на прошката, изкуплението, саможертвата и обичта към семейството.

Като продукция можеха да се постараят още малко с ефектите, че на повечето места изглеждаха малко дървено, но на други си личеше старанието, особено при различните локации, където се намираха пазителите и душата на пожарникаря. Ще има и продължение, което със сигурност ще погледна, този тук оригинал, макар че нямаше нищо свързано с типичните филми за бойни изкуства ми хареса заради комбинацията си от интересни теми, герои и техните трудности по пътя към прераждането в един свят, който въпреки че не е перфектен има толкова много неща заради които си струва да живеем.

Гледах Re:Born с Так Сакагучи (Versus), обичайната история за наемен убиец, превърнал се в обикновен човек и заплашен от своите бивши "работодатели", начело с мистериозен чичак, на който така и не му разбрах мотивите. Важното е кръв да се лее и let the bodies hit the floor. Много му се искаше на този филм да е японския The Raid, но на повечето места издишаше доста сериозно, бойната хореография беше представена с някакво гръмко име, което почти веднага забравих и изглеждаше нелепо в някои сцени, като всички движения вече ги бях гледал в други филми, много по-добре изиграни и съчетани с цялостния вид на филма. Може би това прекомерно старание да е като друг подобен филм му изигра лоша шега, по едно време даже ми доскуча и го оставих да върви на заден фон, докато четях някакви неща по форумите.

Бях обнадежден от екипа стоящ зад прекрасния Versus, но тук се разочаровах доста, количеството тела не направи по-качествен филма, пък и е мнгоо трудно да направиш сцена, където нашия герой се бие с повече от трима противника наведнъж - пак се бяха събрали на опашка и чинно си изчакваха реда да му влязат и той да ги потроши. Даже каданса беше поставен на неподходящите места, да не говорим за недъгавото избягване на куршуми с което прекалиха и заемаше голяма част от самите бойни сцени.

Опитали са се да направят нещо по-брутално, по-земно и бързо, но все едно гледах осакатена версия на хореографията от Kung Fu Killer, Flashpoint, The Raid, The Villainess, The man from Nowhere, Ong Bak, John Wick и куп други по-добри в жанра. Добре поне, че камерата не се клатеше като пиян моряк на палубата на кораб сред буря, че съвсем щяха да направят този филм негледаем.
Лично бих му дал не повече от 5/10 заради усилията на екипа да направят нещо по-различно от поредния сблъсък между доби и лоши.

Blade of the Immortal - голяма разтеглена дъвка беше тоя филм, то не бяха битки с босове, по-малки босове и тем подобни, между тях някаква сестринска обич се прокрадна, която беше основния двигател май, имаше много нарязани тела, битките бяха меко казано приспивни, главния уж беше безсмъртен, пък по едно време взеха да му падат батериите, единствения човек, който реално можеше да го утрепе се отказа по средата на филма, голяма мешана скара беше тоя филм, но с неправилните съставки.

Unity of Heroes - Vincent Zhao (Zhao Wen Zhou - Once upon a time in China 4, 5 & 6, Wudang и други посредствени филмчета) отново влиза в ролята на Wong Fei Hung, за да громи подобни на зомбита индивиди на фона на опиумна война в Китай, където лошите чужденци покваряват добрите китайчета с техния наркотик и се опитват да се правят на корпорация Umbrella в края на 19 век. Бойните сцени бяха ужасяващо зле направени и изпълнени, с едни жици свят да ти се завие, с едни дебилни ъгли на камерата и тъп монтаж, който ми докара мозъчни спазми. В потрес съм...