Искам да погледна този въпрос не от принципна гледна точка (от уважение към труда на разработчиците и пр. shit), а в контраст с един друг въпрос: "Защо пиратствам, а не купувам?"

Нека първо изясня позицията си за т. нар. "нелегално" теглене на игри (филми, музика и т.н.), за да е ясно: аз не съм против пиратството и не мисля, че горките компании, които произвеждат и разпространяват игри, са жертви на лошите пирати. Торентите съществуват, защото са логично развитие на един пазар, на който големите играчи упорито отказват да приемат, че бизнес-моделът им е остарял и трябва да се промени. Е, ще го проумеят, макар и по трудния начин.

Защо купувам? Имаше вече такова мнение от друг участник в играта: причините ми са изцяло егоистични - искам обложка, искам готин диск с щампа, искам гаранция, че работи... Добавям още една причина: мога да си позволя да давам пари в замяна на тези неща. И някак не ми иде отвътре като съм платил пари за конзола, да дам още малко, за да й сложат ***. Това ми се струва като онези пичове, които си купуват супер-скъп Мерцедес и дават да им го пробият на стратегически места, за да си окачат перденца.

Но все пак защо не купувам всички игри, на които играя? Именно на отговора на този въпрос искам да обърна внимание. Чисто и просто: не смятам, че всички оферти на пазара предлагат добро съотношение между цена и качество. Случвало ми се е да платя за PC игра и тя да не ми тръгне. И да няма лесно решение на проблема. Разочарованието е голямо. Затова само по изключение си купувам игри за PC и то все такива, които първо съм пробвал "нелегално" и знам, че работят.

В други случаи пък не си купувам игри (но не ги и пиратствам), защото смятам, че цените им са завишени. Доскоро такъв беше случаят с всички игри за конзолите от PS2 нататък. Едва в последната година цените на игри за PS2 и на някои за PSP паднаха до някакви разумни граници. Sorry, но 80 лв са прекалено много за игра. За която и да е игра. По тази причина не бързам с купуването на PS3 - не виждам смисъл да ми събира прах, защото имам само една игра с нея, която са ми дали безплатно като част от bundle-a и, съответно, не е кой знае какво.

Та така, нека завърша с пожелание компаниите в бизнеса по-скоро да се усетят, че постарому не могат да продължават и да вземат необходимите мерки, така че това, което предлагат да си струва парите. Обещавам, че, ако това стане, ще си купувам всичко. ;)