1 от 8 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Показани резултати 1 до 10 от 74

Тема: Гаранция и рекламация

Точки Опит
    6,343
    Level
    68

По подразбиране Гаранция и рекламация

Давам ви линк към статия, която обяснява по-подробно проблема: купувам си PS3 или, PSP или общо взето каквато и да е друга вещ, и имам 1 година гаранция <> 2 години право да се направи рекламация за това че вещта се е повредила, съответно по Закона за Защита на Потребителя (по ЗЗП). Колегата си е направил труда да опише целия процес и то супер подробно, за което му благодаря.

http://www.kenanoff.com/blog/archives/190

Накратко ако някаква стока ви дефектира до 2 години от както сте си я закупили, (четох дори за дискове, които не са се записали и човека си взе парите обратно) имате право да я върнете в магазина и да искате да ви я отремонтират, независимо дали гаранцията ви е за 1, 2 или 10 години...

Темата ми е интересна по простата причина, че също аз имах проблем с дефектирало пс3 и то след като е минала 1-годишната гаранция. Сещайте се колко съм плащал за ремонт ;)
    Последна редакция от Vladimir01 ; 25-03-2009 в 16:38

Години
    31
    Точки Опит
    15,121
    Level
    91
    Блог статии
    11

По подразбиране

За съжаление закона в БГ ако си си направил труда да го прочетеш него вместо да постваш хора които го пробутват, ще забележиш колко често си противоречи. Лично се надявам до година най-много две да бъде изяснен и възможен за прилагане на практика. Но защо никой не пише никаде за правата на търговеца????? Във фирми като Мтел (където брат ми работи) технополис, техномаркет и сигурно други за които нямам сведения се информират и за него :wink: Ако провериш по-подробно тези закони може би ще разбереш защо си противоречат. Освен това продавача в самия закон не означава конкретното момче което ти е дало продукта (най-малкото на дали има познанията да ти отстрани дефекта), а цялата верига или каквото е там. Освен това никаде в самия закон не се споненава дали става въпрос за техника, това означава ли, че мога да си върна мухлясалата лютеница, нали я държах в хладилник???? Лично съм понасял щети благодерение на тъпия ЗЗП и съм сигурен, че ще понасям и за напред, но докато няма ясен закон няма да има и кой да ни помогне:cry:

П.П. Винаги проверявай и двете страни! Ние нападаме търговеца с нашите права, той с неговите, победител няма защото всички закони на темата са двусмислени.

Точки Опит
    6,343
    Level
    68

По подразбиране

Grebeny, не си прав. Направил си си труда да отговориш по темата, но не се изразяваш компетентентно. Просто не можеш да сравняваш лютеницата с техниката или друга стока за по-дълготрайна употреба, по простата причина, че е описан начин на експлоатация на продуктите, а на любимата ти лютеничка има срок на годност. Едва ли си падаш по маркировките но все пак ще се съглася частично с теб, че закона не е лесен за четене за такива като тебе. А за двусмислен е абсурдно, по простата причина, че си има и процедура и стига да потребителя да я спази и резултатите ще са на лице. Комисията за защита на потребителя е държавна структура, бюрокрацията и отнема време, седмица може до месец ще има решение. За Техномаркет мога да кажа, че два пъти съм си имал прикзка с тях и се държат относително коректно към клиентите си и не ми се е случвало да се обръщам до КЗП за да си оправяме отношенията, всичко си знаят хората.

По начина, по който го написал поста съдя, че си някакъв търговец и като ти се случи да връщат стока се чудиш по какъв начин се реагира и общо гледаш максимакно да не се занимаваш с тия глупости и да отебеш клиента. Ако ти е толкова мерак просто не им давай касови бележки и тогава няма да има на какво основание да те търсят. Само че тогава ще ти вкарат друга институция, която да направи няколко солидни глобички и тогава може би ще разбереш, че търговията в България не е само до това да си продадеш в стоката и да изкяриш някой лев, вече не. Абе стискай палци като ти стана клиент да не ми пробуташ нещо слабо ;)

Години
    31
    Точки Опит
    15,121
    Level
    91
    Блог статии
    11

По подразбиране

Аз съм търговец от доста години и бих казал точно обратното. Винаги съм се опитвал да помогна на клиента, но тъй като имаше доста глави над мен е доста безполезно да се опитваш в повечето случаи. Лично са идвали сладури от ЗЗП да заплашват шефа ни с със санкции, че не искал да подмени продукт който е примерно с 18 месеца гаранция и тя е изтекла. До сега не са го санксионирали никога! И наистина закона може да е труден за мен защото съм бил глупавичък. НО НЕ ПИШЕ ЗА КАКВИ СТОКИ СТАВА ДУМА! Има и точка която гласи, че продавача е длъжен да замени стока ако му се върне до три дни, следващата точка гласи, че е по преценка на търговеца дали има основание да се връща стоката. Тука не виждам какво има да се тълкува толкова.
    И все пак почти винаги съм гледал да съм коректен към клиентите, но управителя ни никога не се е интересувал от ЗЗП и никога не е имал проблеми. Как ще обясниш това??? Не им е и плащал защото сам си е казал докато не измислят нормален закон който могат да използват в реални условия могат само да заплашват докато има ефект.
    Аз съм патил от тъпия закон защото съм ходил да си давам продукт за рекламация точно по уписанията на този закон и от другата страна ми биха шамар с тяхните права които не ги пише в него.

п.п. В момента като отида за рекламация винаги си гледам дали е в гаранция независимо дали е по-къса от 2 години(просто знам, че само по-страхлива фирма ще обърне внимание ако не е в гаранция или може би метро заради малко по-различната политика на фирмата) и дали няма шанс да е неправилна употреба. Ако всичко ми е ок и при по-добро отношение никога нямам проблеми :) Европейците които пазаруват от БГ магазини използват същата тактика и поне по мои наблюдения не ги връщат

Точки Опит
    6,343
    Level
    68

По подразбиране

Цитат Написано от Grebeny Виж мнението

п.п. В момента като отида за рекламация винаги си гледам дали е в гаранция независимо дали е по-къса от 2 години(просто знам, че само по-страхлива фирма ще обърне внимание ако не е в гаранция или може би метро заради малко по-различната политика на фирмата) и дали няма шанс да е неправилна употреба. Ако всичко ми е ок и при по-добро отношение никога нямам проблеми :) Европейците които пазаруват от БГ магазини използват същата тактика и поне по мои наблюдения не ги връщат
    Днеска получих чистак нова конзола от "страхливите" Техномаркет и то след като старата беше с изтекла сервизна гаранция. Сега гаранцията е подновена и продавам конзолата тъй като вече си имам нова такава.

http://www.pulsar.bg/forum/showthrea...7588#post57588

Спечелени турнири: 1

От
    Бахри мудун
    Години
    34
    Gamer IDs

Gamertag: Henshiro666 PSN ID: Hensh_BG Steam ID: Henshiro666 Wii Code: 0264 8038 3988 4844

По подразбиране

Абе що за глупости ?
    Гаранция 1 година.... точка. Преебе ли се след тая 1 година си т твой личен проблем.
    Ако нещата се спазваха съответно по този закон щяха да дават 2 години гаранция на всичко.
    Дай като си купиме нещо то вечно да е във гаранция :swoon:
    Има си сервизи. Ходиш, даваш, плащаш си ремонта ако не е във гаранционен срок и тва е.
    Вечни неща няма. Гребена едва ли би направил нещо лошо спрямо някой клиент защото го познавам като човек.
    Техномаркет просто не им се е занимавало със тия глупости.
    Нека поставим нещата така:

Купувам ПС3 и получавам гаранция 1 година. След година и половина конзолата се скапва. Аз отивам във сервиза и казвам " драги господа, гаранцията е изтекла, но според еди кой си закон аз имам правото да я дам за рекламация "
    нали се сещаш, че тва звучи смешно.
    Просто на Техномаркет не им се е занимавало.
    ....... and yes..... there will be Blood.......

Точки Опит
    6,343
    Level
    68

По подразбиране

Представи си клиента отива в магазина със счупената машинка и казва искам рекламация и те нали щото са едни такива мързеливи и не им се занимава и му дават нова! Ако не им се занимаваше щяха да си отперат едни глоби за мързела и накрая пак щях да си получа новата машинка или още по-добре, парите. Аз можех да си ги зема и по-рано но знам, че хората се опитват да си свършат работат и затова не съм ги притискал на макс. И не ми е работа да ходя по сервизи и да се занимавам с глупости при положение, че аз съм си закупил стоката с фирма, с което се дават началото на едни договорни отношения, за които Хенширо хал хабер си няма. А сервиза е така да се каже бонус опция. Затова се искат някакви познания, а не като културамиЯнко дето си го пишеш горе и по принцип. Личи си на кой не му се занимава с клиентите и не е чел закона и това не са пичовете от Техномаркет, а твоите мързеливи трусове Хенши ;-)

Цитат Написано от Henshiro Виж мнението
    Купувам ПС3 и получавам гаранция 1 година. След година и половина конзолата се скапва. Аз отивам във сервиза и казвам " драги господа, гаранцията е изтекла, но според еди кой си закон аз имам правото да я дам за рекламация "
    нали се сещаш, че тва звучи смешно.
    Смешно е но освен това е и много вървежно. Ако бяхме в подобно ситуация ние двамата с тебе ето как щяха да се случат нещата. Аз ти нося трошката и ти казвам да ми я поправиш или да ми дадеш нова. Ти ми се смееш и аз ти се смея. По интернет пускам една жалба до Комисия за защита на потребителя и до месец получавам решението. Аз ти го нося и ти пак се смееш, но шефа ти плаче. После и ти плачеш щото са ви вкарали глоба от 500 до 2000 лева, два пъти ако се наложи. Минава един месец от рпедявената рекламация и аз ти казвам, че вече не ти ща да ми поправяш стоката, защотот си преминал допустимите срокове, искам си парите обратно... но на теб няма да ти пука, защото дотогава ще си уволнен ти или шефа ти.

Години
    27
    Точки Опит
    13,826
    Level
    89

По подразбиране

Всеки артикул си има гаранционен срок даден от фирмата, която е задължена да покрие всички разходи, ако случайно се случи нещо с него при правилна експлоатация.

По тази логика със ЗЗП не е ли интересно, че точно преди тия 2 години да са изтекли мога да "сдам багажа" на дадената джаджа и да ходя да ми дадът нова, понеже тая просто е вече на почти 2 години?

Напълно подкрепям мнението на Henshiro. По тази логика всичко би трябвало да идва с 2 години гаранция.

Спечелени турнири: 1

От
    Бахри мудун
    Години
    34
    Gamer IDs

Gamertag: Henshiro666 PSN ID: Hensh_BG Steam ID: Henshiro666 Wii Code: 0264 8038 3988 4844

По подразбиране

Ако със моята стане така ще отида във Техномаркет и ако кажат, че гаранцията е изтекла ще им дам линк от форума :whistling:
    ....... and yes..... there will be Blood.......

По подразбиране

Цитат Написано от Tool Виж мнението
    Принципно по закон, закупена стока може да се върне в седем дневен срок.
    По кой закон? Виждам, че темата е от преди доста време, но въпреки това е хубаво човек да я наясно относно три, пет, седемдневните и т.н. срокове:
    " Рекламацията на потребителска стока може да се предяви до две години от доставката на стоката, но не по-късно от два месеца от установяване на несъответствието с договореното. " чл. 126 (1) от ЗЗП
    Последна редакция от FraDiavollo ; 11-04-2009 в 13:00

1 от 8 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители, разглеждащи темата

В момента 1 потребители преглеждат темата. (0 потребители и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 1
    Последно: 02-05-2008, 19:06
  2. Отговори: 1
    Последно: 26-04-2008, 15:21
  3. Отговори: 0
    Последно: 04-04-2008, 20:54

Ключови думи за темата

Bookmarks

Права

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте