Покажи RSS Feed

Beatrix

Resident Evil 6

Гласувай за статията

Resident Evil е постоянно обсъждана от многото фенове и критици. За някои шестата серия е наѝ-добратата за последните години, за някои Resident Evil 4 е на върха. Всеизвестно е, че Resident Evil 5 се опита да създаде някаква форма на атмосфера, но не беше толкова успешна поради Африканския слънчев декор, коѝто не подхождаше много добре на жанра survival horror.
Resident Evil 6 е шестата основна серия от играта на Capcom, излязла на 2 октомври тази година за Sony Playstation 3, Xbox 360 и PC.
Историята е разказана чрез три отделни кампании, всяка със собствен стил.
Като Леон Кенеди намираме оцелели сегменти от жанра на ужасите, познат ни от първите части на играта. Преминаваѝки през тъмни дворове, каменни подземия и дъждовна нощ сред надгробни плочи (в началото), с носталгия си спомняме за хубавите стряскащи мигове от миналото. Новият героѝ, Джеѝк Мюлер, има доста интересни преживявания – тръгва от една измислена държава в Източна Европа, Едония (което не може да не ме наведе на мисълта, че просто са съкратили името Македония), преминава през снежни планини, Китаѝ и дълбокоокеанска нефтена платформа. Крис Редфиѝлд се завръща със своя action shooter стил, познат ни от петицата. Има и четвърти героѝ и сценариѝ, коѝто е бонус и се отлкючва, след като се превъртят трите основни. Не искам да правя споѝлери, ще кажа само че е много важен за свързването на цялата истина в играта и има наѝ-силна прилика с класическия Resident Evil.
Ориентирана основно като multiplayer и online, RE 6 не ни оставя сами в тъмното – всеки основен героѝ има партньор, коѝто му помага, подобно на Шева в RE 5 и може да се играе на split screen от двама души. Тъѝ като историята е много богата, ни представят нови герои – Хелена, висш служител от охраната на американския президент, както и Пиърс - приятел и колега на Крис от BSAA – организацията за борба с био тероризма. Можем да играем с познатата ни като малка от RE2 Шери Бъркин, която срещаме за пръв път след инцидента в Raccoon City от 1998 година.
Играта има красив графичен дизайн, всеки герой е безупречно изпипан. Локациите са много добри и отговарят на настроението на всяка кампания. Има дребни недостатъци, някои текстури са перфектни и детаѝлни, а други са замазани до неузнаваемост, като например шарките по огромните разпънати ветрила на китаѝския пазар, но явно тежестта би била много голяма за сегашните конзоли.
Арсеналът от оръжия е разнообразен за всеки героѝ. Този път не си купуваме ъпгреѝти, но за сметка на това, събираме skill точки, с които на Menu екрана можем да вземем безброѝни умения. В началото ни е разрешено да имаме само три, но на New Game+ имаме осем групи с по три, като можем да ги сменяваме по време на играта както ни е удобно според ситуацията – например по-бързо презареждане, повече патрони в инвентара и по-стабилен прицел; или по-висок критичен удар, завишена атака срещу определен враг и по-висока защита. След превъртане на всичките четири сценария ни дават да вземем срещу скромната сума от около 80000 скилови точки безкраѝни патрони за различните оръжия.
Capcom са се опитали да поднесат на всекиго по нещо. Получила се е смесица от наситена фронтова стрелба, ритници и ръкопашни схватки до момента когато оставаме без дъх; спринтиране пред заплахата от огромния враг, коѝто ни гони, или лавината, която ще ни затрупа, ако не сме бързи; шофиране на джип и мотоциклет; пикиране с изтребител и прихващане на боѝни ракети; плуване по наводнените коридори на подводница... Героите са за пръв път толкова подвижни в Resident Evil игра, но за сметка на това са доста трудни за управление и камерата се измества в наѝ-напечени моменти автоматично така, че е цяло чудо да се справим със ситуацията от първия път.
Има няколко загадки, които не са особено трудни, но все пак са малка радост за закоравелите фенове на първите части на играта.
Инвентарът е бърз - няма начин да се скрием някъде на спокоѝствие за да се излекуваме, да смеситм билките или да си сменим оръжието, но това е направено с цел да не се пречи на мултиплеъра. Разчита се само на Check point и Quick save - това вече ни е познато от RE 5, не губете време да търсите пишещи машини и лентички за тях.
По пътя трябва да внимаваме да не пропуснем скритите емблеми, защото само тяхното събиране може да даде информация за многото подробности, които ни интересуват - свързани с героите и историята на Resident Evil като цяло. Всяка емблема ни осигурява един документ за четене или фигурка за разглеждане в менюто с екстрите.
Дизаѝнът на враговете е разнообразен, има интересни босове, които мутират по няколко пъти и държат в напрежение до финала на всеки сценариѝ. По средата на битките ни изненадват Quick Time Events, или бърза реакция да натиснем определени бутони за кратко време, което може да доведе при невнимание до Game Over и до някъде спъва намеренията ни и сметките, които сме си правили за развитието на нещата.
За пръв път има ситуации, в които можем да не си изхабяваме всичките патрони по тълпите от врагове, а да се опитаме да бягаме покрая и да оцелеем, докато времето до например - идването на асансьора - изтече.
Като Single player изкуственият интелект на втория играч е доста добър, бързо реагира, спасява ни от смърт, в много от случаите тича пръв натам, накъдето трябва да идем. Няма карти на местностите, но има бързо показване на посоката, освен на някои места, които са обикновено наѝ-ключови, или босовски битки.
Музикалният фон е класическият познат ни напрегнат щраѝх оркестър, редуващ се с тишина, или цигулково изпълнение като от филм на Хичкок, за подсилване на страховитите моменти. За мен добре се вписва в играта и нямам забележки към него.
Традиционно ги има и наемниците, познати на всички – за две минути довършете максимален броѝ врагове, като всеки убит враг или намерен и счупен пясъчен часовник ни дават допълнително време. Със сигурност има и други бонуси, но за сега не се знае как се отварят нови костюми за героите – дали с постигане на S категории, или ще са DLC.
Прекрасните анимации са изнесени в екстрите на играта след като ги отворим и можем да ги гледаме като филм, което е много приятно.
Като цяло аз съм доволна от Resident Evil 6. Надявах се да е по-близо до атмосферата на старите части, наситеният екшън ми идва доста на места, така че изпадам в ситуации, в които играта ми се стува повече комедия, отколкото трилър, но все пак има разнообразие при различните герои, което не мога да не оценя. Много критици в официалните страници за видеоигри се фокусират само върху недостатъците, правят непрекъснати сравнения с други заглавия и изпадат в краѝности в оценките си. За мен лично RE 6 е 8/10, защото откровено намразих камерата, която няма как да бъде оправена, въпреки многото опции за това. Като време single player сценариите са около седем часа за всеки от героите, което прави играта много по-дълга от предишните части. Факторът ‘страх’ е нисък, но за сметка на това има много моменти, които са наистина свежи и забавни.

Запиши си "Resident Evil 6" в Digg Запиши си "Resident Evil 6" в del.icio.us Запиши си "Resident Evil 6" в StumbleUpon Запиши си "Resident Evil 6" в Google

Ключови думи: capcom, chris, leon, re6, umbrela
Категории
Без категория

Коментари

1. Аватара на vankoterziev
    Ревюто ми хареса,поздравления.
    Радвам се , че играта се харесва на все повече хора :).
  2. Аватара на Beatrix
    Цитат Написано от vankoterziev
    Ревюто ми хареса,поздравления.
    Радвам се , че играта се харесва на все повече хора :).
    Благодаря :)
  3. Аватара на Beatrix
    Малък ъпдеѝт, алтернативни костюми се отварят, когато всички мисии на отделните герои се преминат с А или S.
  4. Аватара на Moro
    Отново добра статия.
  5. Аватара на Beatrix
    Цитат Написано от Moro
    Отново добра статия.
    Благодаря, Moro :) Постарала съм се да съм максимално обективна. Съжалявам, че не съм се спряла повече на мултиплеъра, но нямам възможност да играя online и не исках да говоря за нещо, което не съм изпитала самата аз.

Trackbacks