Покажи RSS Feed

MyCTaKaP

Кой е геймър и кой не е?

Рейтинг: 12 гласували, средна оценка 4.67.
Не веднъж, откакто съм администратор на този форум, са ми изтъквали като причина за наказание/порицание това, че друг потребител не бил геймър, а изказвал мнение. Горе долу доводите винаги са еднакви и могат да се приравнят с тези за шофьорите - Аз мога да карам (и съм много добър водач), а другите не.

Добре, кой е геймър? Може ли да се даде определение? Например човек на 8г. с Playstation 2 геймър ли е? Или друг на 35 години, който играе само симулатори на подводници? Човек, който е играл преди време, но вече не играе? Момичета, които ходят да скачат на Dance, dance revolution? Запалени фенове на джагите? Хора, които играят уеб базирани/флаш игрички онлайн? Притежатели на iphone или друг "умен" телефон? Деца с войничета или настолни игри?
Всички които играят ли са геймъри? Или тези които играят игри? Тези, които играят компютърни и видео игри? Шантава работа... Ако човек е играл тетрис/яйцата, а сега не играе бивш геймър ли е? А, ако сега е на 60 години и си купи WoW става ли геймър? Ами, ако си купи само Wii Fit? Геймър ли е човек, който не си е закупил нито една игра и не е играл в нито един официален сървър, но е играл стотици изтеглени игри от тракерите?

Геймърите пък обичат да се разделят на lamers, nurds, casual players, hardcore players... Аз не познавам човек, който да се определи като леймър - по-скоро съм чувал да казват, че играят за кеф. Кеф ли е да ти е кеф или не е кеф да разваляш кефа на другите, на които им е кеф на теб да не ти е кеф?
Ако всеки ден влизаш по 4 часа в WoW, но само си лафиш, търгуваш в аукционите и не вдигаш левели играеш ли всъщност или не? Като те питат дали геймиш и ти отговориш, че играеш от 2 години WoW и си много добър това лъжа ли е?

Всеки, който се смята за геймър е геймър или е геймър всеки, който другите наричат геймър? Или няма значение? Всеки казва, че играе за кеф. Може би синоним на играя е правя нещо, за да изпитам удоволствие. Или не. Всеки сам намира смисъл да играе - да убие време, да превърти играта, да се потопи в измислен свят, да си зададе цел и да я постигне...

Много ми е интересно защо хората се определят като геймъри? Никой друг не нарича себе си на хобито си - "аз съм скиор", "аз съм шофьор", "аз съм колекционер", "аз съм готвач", освен, ако това не е професията му. Приятелите му биха казали "Той е маниак на тема ...".

Защо си задавам този въпрос? Защото искам да стигна до отговора на "Има ли геймърско общество в България?" След като успея да си отговоря на първия въпрос ще мога да си отговоря на нова серия от въпроси ... на финалната права се намира ПУЛСАР форум, приноса му за гейминга и геймърите.

Натиснете изображението за увеличение

Име:	73716_gamerssay2.jpg
Прегледа:	1704
Размер:	54.8 Килобайти
ID:	8372Директно по същество. Постоянно се свързват с мен хора с доблестни сърца и казват "Аз искам да направя нещо за популяризирането на гейминга в България. Искам да съм от полза." Аз им отговарям, че ще подкрепим всяко едно начинание и ще предоставим нужните условия в нашия форум, но не мога да дам задачи. Кой както го вижда опитва и най-често се сблъсква с неблагодарни и заядливи коментари.

Искам да ви уверя, че има много възможности - може да се направят рубрики с професионални геймъри, може доброволци да събират информация, може да се обработва статистика, може да се организират събития за забавление или с благородни каузи, може да се обсъждат революционни идеи в бранша, може да се правят ревюта на игри и т.н

За съжаление до сега всяка идея (освен това да се хванеш да оплюваш (да, визирам щрангера)) е претърпявала пълен провал. Освен, че няма интерес винаги се намират "критици", които не желаят да помогнат. Напротив - те желаят начинанието да се прекрати и правят всичко възможно това да се случи. Както и да е, можем да обобщим, че щом няма интерес и солидна подкрепа значи това не е било добро начинание или не му е дошло времето.

Един след друг доброволците се отказват, а хората навътре в нещата губят желание да се обясняват на поредната нападка. Вземат превес изнудвачите "ако не намалите цените ще си я изтегля" и хората, които искат да изкажат мнението си без значение дали някой иска да го прочете. Потребителите се опитват да направят форумни WoW-ове - всеки е герой, всеки е силен, всеки разбира. Рядко се уважава мнението на другите и има някакво значение. Все повече потребители си позволяват да се включват с негативни изказвания (няма значение на каква тема). Пример: Иван казва, че е фен на игрите за втората световна игра и иска да си контактува със себеподобни, а Петкан му отговаря, че втората световна е смотана война, а игрите по нея се играят само от недоносени олигофрени, които не знаят какво да харесват.

Добре, изглежда това е българския геймър в онлайн форумите и това са неговите желания - да му се даде поле за изява, за да показва превъзходство пред други реални хора като ги обижда и отрича позицията им? Да не е социално ангажиран и винаги да намира оправдание за острото си поведение. Да не уважава труда на другите. Когато не е доволен от нещо няма да се постарае да го промени, а ще се опита да го унищожи. На мен това не ми харесва.

И понеже вече някои от вас са засегнати и са готови да ме оплюят в остър коментар бързам да ви призова - Нека опитаме да създадем нещо заедно. Нещо хубаво и позитивно. Няма значение дали сме геймъри или не.
Нека се опитаме да бъдем по-толерантни и да намалим негативните емоции до минимум. Може тук, в нашия форум, да направим първата крачка. Не бъдете злобни, не се оправдавайте с другия и не го нападайте. Усмихнете се най-накрая!

Имаше един лаф, че всяка жена се опитва да направи мъжа на маймуна и когато успее никоя не иска да живее с маймуна. И тук се получава нещо подобно. А може да не е така. Всеки има проблеми, но нали това е нашето хоби? Нещото, което ни доставя удоволствие, което ни разтоварва.

Чувствайте се поканени да споделите идеи, предложения или ваши собствени инициативи, които биха били интересни, от полза или ще подобрят гейминг климата в България. Ние ще ви подкрепим!

Успехи!
Прикачени изображения Прикачени изображения Натиснете изображението за увеличение

Име:	images.jpg
Прегледа:	7.4 Килобайти
Размер:	1513
ID:	8373   Натиснете изображението за увеличение

Име:	gamers.jpg
Прегледа:	36.7 Килобайти
Размер:	874
ID:	8374  

Запиши си "Кой е геймър и кой не е?" в Digg Запиши си "Кой е геймър и кой не е?" в del.icio.us Запиши си "Кой е геймър и кой не е?" в StumbleUpon Запиши си "Кой е геймър и кой не е?" в Google

Обновени 10-12-2010 на 14:38 от [ARG:5 UNDEFINED]

Категории
Игри , Настроение , България

Коментари

1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
  1. Аватара на Tool
    Надявам се, да бъде прочетено, от колкото се може повече хора.
  2. Аватара на Antrix
    Много добро! :flower:
  3. Аватара на TheGrimReaper
    Чудесна тема за размисъл! Благодаря за бате Ицо за този материал!

Доста допирни точки намерих с моето собствено усещане за нещата (не само от страна на това дали и защо играем игри), което ме радва - явно не само аз мисля така ;) Аз не мога да се класифицирам като 'геймър", пък и самата чуждица малко ме дразни... да, играя игри, но не толкова настървено като повечето съфорумци, които чакат любимата си игра с трепет и преди това се впускат в пространствени обяснения как, защо и колко "яка" ще бъде, съдейки по трейлъри и снимки от самата игра...

Преди време, когато обикалях ПЦ клубовете и съм дал сигурно пари за два компютъра, играех предимно няколко заглавия... Сега като си погледна скромната игротека, ами те са си същите заглавия - от времето, когато игрите се правеха с повече любов и внимание...

Аз съм абсолютен нещастник що се отнася до игри - нямам представа за премиерни дати, пропагандни лозунги от страна на производителите (Нашата игра е ВрЪхта!!!, Ще пропуснете неизживяна емоция, ако не си купите нашето отроче!) и прочие зарибявки - още играя на доста стари игри и се радвам :)

Знам, че този форум е насочен предимно към геймърите, но има място и за такива екземпляри като мен - старомодни романтици, които вървят по свой утъпкан вече път и макар и осъзнал своята ограниченост, не преча на младите и подрастващи да намерят своите предпочитания в света на игрите :)

И най-вече - наистина ценете всяко мнение, дори да е пълна противоположност на вашето - така ще станете по-толерантни и ще се обогатявате, дори първоначално да не разберете :)

И както съм казвал и преди - Нека да имаме повече форумни личности, отколкото форумни герои... :)

Поздрави и се забавлявайте!!!

Ваш бат' Киро :flower:
  4. Аватара на Владо
    Не пиша много в този форум, а повече по чуждестранни форуми за игри, и бих искал да кажа, че навсякъде има такива хора... Това не е някакво уникално за България състояние. Навсякъде хората се карат и обиждат на основа на това какво харесват или не харесват. Доста глупаво е, наистина, но до голяма степен е неизбежно.

Основно пиша в два форума, в единия "flame war"-ът между фенове на различни неща тече с пълна сила, а в другия (вярно, доста по-малък е), хората се отнасят с уважение един към друг, като не се нападат за такива глупости (или поне не се прекрачват рамките на разумното). Уважението към мнението и вкусовете на другите потребители е това, към което трябва да се стремим тук.

Такива неща не могат да се премахнат напълно, но трябва да се опитаме поне да ги намалим. Преди да наругаеш другарчето за това, че харесва игра, която не ти е любима, се замисли малко има ли смисъл от това и какво можеш да постигнеш, освен да получиш аналогичен отговор.

Трябва да се радваме на това, че имаме толкова много разнообразни начини да бъдем "геймъри" и на факта, че любимата ни индустрия продължава да се развива и ще ни радва още дълги години.
  5. Аватара на Мозъка
    Доста е добро.:flower:
  6. Аватара на Nightwish
    Според мен Мустачко е искал да каже, че имаме нужда да бъдем по-търпеливи и толерантни към хората - във форума и като цяло. Не иде реч за това дали сме геймъри или не - това е въпрос на себеусещане, а не на поставяне на етикет от другите. Хмммм, като се замисля - малко са ни жените тука, това е проблемът! :lol:
    Сега сериозно - най-тъжната гледка на света са хората, които забравят да се усмихват, защото това означава, че не умеят да изпитват положителни чувства към нищо в живота си. Всичко се появява с любов и от любов, а омразата руши. Този извод не е направен, понеже наближава Коледа и хората стават заразно ведри, а въпреки празника! Може да звучи идиотски, но действително начинът на мислене определя битието!
  7. Аватара на Sephiroth
    Кака, май ти бях казвал нещо за количеството спрямо качеството :-P

Но, общо взето каквото и да става винаги съм усмихнат и вежлив, без значение от датата на календара. Една не малка част от хората не го умеят това за съжаление, но това не е причина аз да си променям настроението спрямо тяхното.

Иначе, добре е написана статията. Съгласен съм с повечето неща.
  8. Аватара на Grebeny
    Аз съм абслолютен леймър на Gran Turismo и Napstar може да потвърди това:lol: Шегата настрана, Аниме културата в България беше дори на по-ниско ниво от гейминга, но за по-малко от 10-илетие група ентусиасти успяха да я развият до страшно високо ниво. За съжаление опитите това да се постигне с видео игрите в страната за сега винаги са провал.

Разликата между гейминг и другите хобита обикновенно е, че гейминга е начин на живот:wink: В страните в които е по-развит, гейминга е общество като рока, пънка или хип-хопа.
  9. Аватара на kv0_sta
    Супер, много добра статия.Напълно съм съгласен с казаното от Мустачко и го подкрепям. :)
  10. Аватара на Alexz
    Kaто цяло съм съгласен със статията, но има 1-2 неща които ме учудват.

Аз не познавам човек, който да се определи като леймър - по-скоро съм чувал да казват, че играят за кеф. Кеф ли е да ти е кеф или не е кеф да разваляш кефа на другите, на които им е кеф на теб да не ти е кеф?
    Според мен ако не играем за кеф тогава какво правим? Освен това е доста изморително да се "състезаваш" с някого с едиствената цел да докажеш колко по-добър си от него. Ето пример за F1 2010, последната игра която изиграх. Повечето въртят trial обиколки в това да се се покажат колко са по-добри, а аз поствам моите времена, които съм ги постигнал в процеса на играта, докато се забавлявам. Вярно е че не съм на тяхното ниво, примерно тръгваме на някоя писта и те заминават. Незнам как бих попречил с това, при положение че не играем "рамо до рамо". Друг случай е, че онлайн нещо започват да ми се вдървяват ръцете и играя много по зле от колкото на сингъл.

За негативните коментари, почти всеки понякога се е палил в даден спор, а щом е спор за игри, то 100% е безмислен. Интересното в случея е, че дори хора които отричат това понякога са го правили несъзнателно. Всеки има собствено мнение и виждане за нещата и ги възприема по различен начин, а да се убеждаваме кой е крив и кой е прав е напълно излишно както вече споменах.

Така че изграйте за удоволствие, усмихвайте се и не се вземайте прекалено на сериозно, особено за игрите, просто защото това са игри. За по сериозни неща и теми, живота предлага голямо разнообразие от случки и решения които трябва да се вземат ежедневно:wink:.

Успех!
  11. Аватара на ponyasd
    Мустакар,поздравления за статията братле.По добре не виждам как би могло да бъде казано,или поне аз не бих могъл.
    Не бих могъл и нищо да добавя-доста изчерпателен си бил.
    Освем че-геймингът е силно заразен и поражда зависимост ! Дали това е добре или зле-не мога да коментирам твърдо.
    Ще спомена само един факт-разваля успеха в училище.Поне мойте синове на времето бяха толкова силно обсебени,че съзнанието им беше ангажирано изцяло в игрите за сметка на уроците.Това влечение си каза тежката дума значително по късно,когато се наложи да продължат образованието си.И те разбраха,че цял живот ще плащат лекомислието проявено през една малка част от живота им
  12. Аватара на kenseitamasii
    Незнам защо но обременения ми мозък долавя връзка с едно от мненията в една друга тема, там за цените на игрите и тн.И естевено продължението е на лице тоест това което туко що прочетох.Както е казано :
    И най голямото пътешествие ,започва с една малка крачка"
    Странното е че въпреки че се радвам за това че наистина има хора сред пълчищата от негативно настроени хора и потънали в своята сивота има и такива които знаят че след тъмна нощ идва и изгрева.Както всяко начинание (дори и войните) и това тръгва с много утопична цел, както и с много последователи.Къде ще стигне само времето ще покаже.Аз лично и преди съм изказвал( и своево волю участието ми в форума е с тази цел) идеята за "a bit help" на някого за нещо.Аз лично също така съм и с доста хаплив език, и понякога първо стрелям след това питам,е след това се опитвам да се извиня де но дали се получава незнам.Идеята е че на всеки се случва понякога да отприщи "бенда" от недоизказана ярост , тъга и тн, в такъв момен един толкова 'простичък' призив" Пичове идеята е да се усмихвате и забавлявате, споделяте и тн" е онова малко нещо което може да те върне на идеята "Защо си се захванал да играеш дадена игра".Хубаво е да има някой които да ти го напомни.Мерси.Реалноста ми казва че това е поредната "Битка С Вятърни Мелници" но пък дори и Дон К'ихот е имал компания , макар и на магаре :lol: I`m In.

P.S
    http://en.wikipedia.org/wiki/Gamer
    Обновени 13-12-2010 на 16:47 от [ARG:5 UNDEFINED]
  13. Аватара на 9Y0
    Ще кажа това,което ми е на акъла в момента.
    Аз обичам игрите,обичам да играя,обичам да се ровя за игри.Това е едно от много силните ми хобита,без които със сигурност няма да мога да живея отпуснато(камо ли за психическо разтоварване).
    Аз съм от тоя тип,дето мустакатия описа:обичат да се потапят в света на играта,затова повечето пъти игри с евтина тематика и замисъл не ми грабват вниманието.Да се разбират денс централи и болшинството Wii like игри.
    Колкото до вкусовете:за мене няма значение кой е с PlayStation,кой с Xbox в този форум уважавам доста хора,но ако човека си е задник и с Xbox и с PS,че и без тях той пак ще си е задник.
    Виждам,че има тук много хора в тоя форум,които споделят страстта си с другите към това хоби.Щото накрая се оказва че всички сме по един лагер-лагера на геймъ...на хората играещи игри(ма не с камиончета и кукли).
    Ако ще искам да споделям нещо за каквато и да е тема,няма да е само с потребителите в тоя форум но и с хората които го движат.
  14. Аватара на PUCHER
    Според мен или всички са геймари или никой не е такъв (Това е в скоби :) ) а за блога на МуСТаКаР мога само да напиша ,че е доста на място и можеби е имал нужда от доста провукация в последно време за да го представи :) .Аз мисля ,че статията е доста интересна и трябва да е на челни места в форума(или да има някаква препрадка към нея) за да може всеки да се запознае с мнението на един от най старшите (дано не греша) и да си дава повече сметка какво се пише как се пише и защо .
  15. Аватара на BatZaari
    Яката статия МуСТаКаР!:ok:
    На мен ми се е случвало аверите ми да ми пилят сол на главата,че не съм бил социален геймър,защото не съм бил цъкал онлаин много-много,аз си цъкам предимно сингълите,еми така ми е яко,пък да не говорим,че никой от обкръжението ми няма конзола или най-малкото мойте навици.Е в такива случаи направо губя вяра в себе си,сам срещу всички и не само,че са ми "приятели" ами са точно от тези хора,който обсъждаме,хора който просто им е кеф да ти развалят кефа и не става въпрос за лапета,а за хора на по 25 и 28г,уж зрели хора.Пълни идиоти са,но какво да се прави,приятели са.
    Но реално погледнато,всеке един от нас,няма значение дали сега играе рейсъри,шутъри или РПГ-та е тръгнал от "Не се сърди човече" :lol: Така,че няма какво да се дъвчем,всички сме една порода :wink:
  16. Аватара на kiba3x
    Геймър съм (важното е какво аз смятам :)) и съм напълно съгласен с написаното. Също така искам да помогна като доброволец за нещо хубаво в света на гейминга. Имам идеи и енергия, така че може да направим контакт с други геймъри. Скайп kiba3x или ЛС. Вие сте на ход :-P
  17. Аватара на demokratos
    Аз го прочетох едвам до средата.
    Аз не видях смисъл повече, защото има отговор.Мустакаре просто не питай и не мисли толкова много въпроси ще си улесниш животеца!И мога да ти дам един отговор.У нас геймър е еквивалент на ЧЕКИДЖИЯ смотаняк задръстеняк и подобно, но май са и прави на един турниr на пулсар на текън видях как сa за играчите и срам ме хвана да се нарича с геймъ.Кой не си мил косата от месец можеби.Друг беше много фешън с кубинки и анцуг загащен войнишката в кубинките и черна фланела с лекета от "кифтена" и цялата му фрапираща "униформа" беше буквално избеляла от пране и раздърпана.
    Идеята ти е безумна не може бен ладен и буш да седнат на една маса без да се избият.Винаги ще има бойна за "правилният" идеал
    И да аз съм геймър и се "прехранвам" с тракерите и съм играл в официални сървъри, ама от Сони не дават вече.
    Обновени 29-12-2010 на 02:25 от [ARG:5 UNDEFINED]
  18. Аватара на masterixx
    Много добре написано. Но имам чувството, че от всички коментари, само Nightwish е разбрал каква е идеята на тази статия.
  19. Аватара на demokratos
    Цитат Написано от masterixx
    Много добре написано. Но имам чувството, че от всички коментари, само Nightwish е разбрал каква е идеята на тази статия.
    Напротив той нищо не е разбрал вероятно, защото много хора от форума са синове на заможни родители и са финансово добре и са щастливи.Един млад психолог много добре се искана нещо подобно беше:
    - Когато един човек е финансово добре работи взема добри пари и спестява ходи на почивка той е щастлив и позитивен, а когато блъска за 400 или 500 (дори и с 2 више)и едвам изкарва от заплата до заплата той е лош и негативен като цяло и това си е много разбираема, е ако майка ти и баща ти те хранят естествено, че ще го гледаш като извън земен.
  20. Аватара на masterixx
    Цитат Написано от demokratos
    Напротив той нищо не е разбрал вероятно, защото много хора от форума са синове на заможни родители и са финансово добре и са щастливи.Един млад психолог много добре се искана нещо подобно беше:
    - Когато един човек е финансово добре работи взема добри пари и спестява ходи на почивка той е щастлив и позитивен, а когато блъска за 400 или 500 (дори и с 2 више)и едвам изкарва от заплата до заплата той е лош и негативен като цяло и това си е много разбираема, е ако майка ти и баща ти те хранят естествено, че ще го гледаш като извън земен.
    Сега прочетох и твоя коментар докрай :) Кой как се облича и т.н. си е до човека, а не какъв е. Тва като темата за: как да си поддържаме PS 3 - то или нещо подобно беше(Някой тръгнал да обяснява, да се бърше прах всяка седмица :) е то тва е нормално дори и да нямаш PS 3) :) .

Искам да кажа, че идеята на поста не е дали си геймър, а отговора е събран в първото изречение на Nightwish - поне според мен.
1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Trackbacks